NOWE PODZIELNIKI KOSZTÓW CENTRALNEGO OGRZEWANIA

29 września 2011

Minęło dziesięć lat i skończył się okres gwarancji działania baterii w zamontowanych w większości mieszkań na osiedlu podzielników. W wyniku przetargu wyłoniono Firmę Brunata jako dostawcę nowych podzielników i rozliczającego indywidualne koszty zużycia ciepła. Podzielniki są przystosowane do odczytu radiowego, a więc do wykonania odczytu po sezonie grzewczym nie będzie wymagana Państwa obecność w mieszkaniu. Dysponują także nowoczesnym oprogramowaniem, które z jednej strony uwzględnia wiele czynników mogących mieć wpływ na zliczanie jednostek rozliczeniowych jak też „zapamiętują” wszelkie nieuprawnione ingerencje zakłócające ich prawidłową pracę.

Prosimy nie porównywać wprost ilości jednostek jakie Państwo zaczną odczytywać w trakcie sezonu grzewczego na nowych podzielnikach z ilościami tych jednostek w poprzednich sezonach. W zależności od producenta podzielniki mogą w ciągu jednej godziny zliczać bardzo różne ilości jednostek ze względu na założone „pomiarowe odstępy czasu”. Prosimy zatem nie zrażać się większą czy mniejszą ilością jednostek, ważne jest, że u wszystkich Państwa „pracują” te same podzielniki zliczające sygnały w tym samym rytmie.

Aby uniknąć przynajmniej części nieporozumień, jakie się już pojawiły chcielibyśmy odpowiedzieć Państwu na kilka pytań:

1. Czy musimy montować podzielniki kosztów centralnego ogrzewania i ponownie ponosić związane z tym koszty?

Podstawowe przepisy regulujące indywidualne rozliczanie kosztów ciepła w budynku wielolokalowym zawiera ustawa Prawo energetyczne. Jej nowelizacja obowiązująca od 2005 roku wprowadziła w art. 45a, istotne dla zasad rozliczeń kosztów ciepła zapisy.

Ustawa zobowiązuje właściciela lub zarządcę budynku do rozliczenia kosztów zakupionego ciepła na wszystkie lokale w danym budynku. Rozliczając koszty ciepła na ogrzewanie zarządca powinien zastosować właściwą metodę i wykorzystać do tego celu: ciepłomierze, nagrzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania oraz kubaturę lub powierzchnię lokali. Wybór metody obwarowany jest jednak szczególnymi wymogami (art.45 a ust. 9). Każda z wybranych metod powinna:

- zapewnić prawidłowe warunki eksploatacji budynku (które określaPrawo budowlane i przepisy wykonawcze),

- uwzględnić współczynniki wyrównawcze wynikające z położenia lokalu w bryle budynku,

- stymulować energooszczędne zachowania użytkowników lokali,

- zapewnić ponoszenie opłat za ciepło odpowiednio do jego zużycia.

Metodą rozliczania, która umożliwia spełnienie tych wymogów jest metoda rozliczenia kosztów zależnych od zużycia, na podstawie wskazań podzielników kosztów ogrzewania. Takimi urządzeniami są nagrzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania (cieczowe lub elektroniczne), a w budynkach, w których lokale zasilane są w ciepło z jednego punktu instalacji, podzielnikami kosztów ogrzewania mogą być także ciepłomierze lokalowe. Metoda rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni nie spełnia co najmniej dwóch ostatnich z wymienionych wyżej ustawowych wymogów. Ponieważ w zdecydowanej większości naszych budynków funkcjonuje system ogrzewania dwururowy z zasilaniem bezpośrednio z pionów, rozliczanie kosztów ciepła w tych

budynkach możliwe jest tylko przy pomocy nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania.

Metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię poszczególnych lokali może być stosowana tylko wówczas, gdy nie ma możliwości, np. z przyczyn technicznych, zastosowania metod wykorzystujących wskazania ciepłomierzy lub wskazania urządzeń wskaźnikowych (u nas stosowana także doraźnie – do czasu zmiany ustawy Prawo energetyczne jako metoda alternatywna – wybrana przez większość mieszkańców w węźle).

Także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w §135stanowi, że instalacja grzewcza powinnaposiadać m. in. urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewaniaposzczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

Na marginesie należy dodać, że 15.09.2011 roku Rada Nadzorcza wprowadziła uchwałą nowy regulamin rozliczeń kosztów centralnego ogrzewania wprowadzający zapisy w zdecydowany sposób urealniające rozliczenia kosztów. Między innymi wyeliminowano uproszczony – schematyczny sposób ustalania współczynników korekcyjnych usytuowania lokalu w bryle budynku na rzecz współczynników wynikających z rzeczywistego zapotrzebowania lokalu w energię cieplną, które zostaną opracowane jeszcze w tym roku i przekazane Państwu do wiadomości.

2. Jak prawidłowo powinny być zamontowane podzielniki?

Podzielniki montowane są na 2/3 wysokości grzejnika, w środku jego długości. I tu pojawia się czasami problem, gdy w miejscu przeznaczonym do montażu zamocowano grzejnik do ściany tzw. szpilką. Zasady montażu przewidują wtedy mocowanie podzielnika o jedno żebro bliżej w kierunku termozaworu. Część z Państwa uważa, że spowoduje to zwiększone obciążenie za zużytą energię na tym grzejniku.

Prosimy pamiętać, że podzielnik nie mierzy ilości zużytej energii, a służy jedynie do podziału kosztów ogrzewania pomiędzy użytkowników jednego węzła cieplnego. Tak więc jeśli sytuacja montażowa z podzielnikiem na danym grzejniku powtarza się w całym pionie (a z reguły tak jest ze względu na powtarzalność grzejnika) to zamontowanie podzielnika z przesunięciem u wszystkich użytkowników w tym pionie jest w rozliczeniu dla nich praktycznie neutralne.

3. Jak się rozliczamy za podzielniki?

Umowa z Firmą Brunata nie zawiera elementów kredytu kupieckiego, a wynegocjowana w postępowaniu przetargowym cena to 33,48 zł brutto (z VAT) za jedną sztukę podzielnika (31 zł netto). Płatności prosimy dokonywać na konto podane na fakturze VAT jednorazowo, lub w trzech ratach nie później jednak niż do 31 stycznia 2012 roku. Nie wymagamy podań o rozłożenie płatności na raty, gdyż do czasu dużych - zimowych obciążeń za energię cieplną dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi na prowadzenie bieżącej działalności Spółdzielni.

Mam nadzieję, że niniejszy tekst w pewnej mierze wyjaśnia Państwa wątpliwości związane z montażem nowych podzielników na osiedlu.

Prezes Zarządu SM „Chełm” – Leszek Majewski